wtorek, 28 października 2014

Poznajcie REASON - pistolet z metalu wydrukowany w druku 3D

REASON - pistolet wydrukowany w technologii druku 3D

REASON to następca kultowego już Colta 1911 i... prawdopodobnie jest od niego o wiele bardziej precyzyjny i wytrzymalszy. REASON został wykonany w pełni w technologii druku 3D z metalu. Jak deklaruje producent może wytrzymać aż 5000 wystrzałów czyli 100 razy więcej niż wytrzymywał Colt 1911!

czwartek, 23 października 2014

Proteza palca wskazującego o nazwie "Origami"

Origami Finger projektu Sean'a Bleine'a

Wydrukowana w 3D (dokładnie z nylonu) w jednym kawałku proteza palca wskazującego o nazwie "Origami" może okazać się sporym hitem. Materiał jest elastyczny na tyle by wyginać się jak normalny palec, a zarazem jest na tyle sztywny (gdy wyprostowany) by być zwyczajnie funkcjonalną protezą. Wynalazcą tego projektu jest Sean Blaine, który pracował rok nad swoim "Origami Finger". Co go do tego skłoniło? Można powiedzieć, że życie - po prostu nie było go stać na zwykłą medyczną protezę palca.

wtorek, 21 października 2014

iBox Nano - najmniejsza drukarka 3D na świecie?


Prawdopodobnie najmniejsza na świecie drukarka 3D o nazwie iBox Nano ma dużą szansę zrewolucjonizować rynek podobnie jak kiedyś zrobiły do tradycyjne drukarki atramentowe do domowego użytku. Czy to się stanie - pokaże jednak najbliższy czas.

środa, 15 października 2014

Kilka słów o rapid prototyping, czyli "szybkim prototypowaniu"


Na czym właściwie polega rapid prototyping? W bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza "szybkie prototypowanie" - w rozwinięciu mamy na myśli tworzenie trójwymiarowych obiektów bezpośrednio z ekranu komputera, a dokładniej z programu do projektowania tego typu obiektów.

Rapid prototyping to spore udogodnienie, z którego korzysta się chętnie w co raz większej ilość różnych branż i firm: od budowlanych, poprzez motoryzację, medycynę, modę czy sztukę. Nie sposób wymienić je wszystkie. Szybkie prototypowanie nie tylko w znacznym stopniu skraca się czas oczekiwania na gotowy produkt, ale również niweluje koszty generowane czasem obróbki oraz wytworzeniem modelu na taśmie produkcyjnej w dużych ilościach.

Panasonic Lumix - dedykowane obudowy do aparatów z drukarek 3D

Firma Materialise pomogła marce Panasonic w stworzeniu specjalnej serii obudów aparatów fotograficznych z najnowszej linii Lumix. Oczywiście obudowy zostały w całości wydrukowane w technologii druku 3D. Zaprezentowano trzy różne projekty reprezentujące trzy trendy: "Art Nouveau", "Modernism" i "Digitalism".


Dla tych, którym powyższe obudowy nowych Panasonic Lumix się spodobały mamy niestety złą wiadomość... nie są one póki co na sprzedaż.

wtorek, 14 października 2014

Ghost Gunner - karabin AR-15 z obrabiarki CNC i drukarki 3D


Cody Wilson - Amerykanin, twórca pierwszego pistoletu z drukarki 3D i właściciel firmy Defence Distrubited idzie za ciosem. Rok temu - po tym jak projekt i plany pistoletu 3D o nazwie "Liberator" trafiły do internetu - zainteresowało się nim samo FBI i inne amerykańskie służby, które nakazały usunięcie planów i zakazały publikacji jakichkolwiek materiałów na ten temat. Warto wspomnień tylko, że plany Liberatora zostały pobrane ponad 100,000 razy... Stety lub niestety to wywołało w internecie jeszcze większą dyskusję o powszechnym dostępie do broni oraz o możliwościach druku 3D i tym samym przysporzyło więcej pożytku niż nieprzyjemności Wilsonowi. Teraz zdolny inżynier znów gra na nerwach amerykańskim służbom - stworzył obrabiarkę CNC o nazwie "Ghost Gunner", na której można stworzyć zamek karabinka AR-15 oraz pozostałe części aluminiowe do tego modelu broni.

Robot-pająk z drukarki 3D z komputerem Intel Edison na pokładzie


Doktorant studiów na kierunku robotyka Uniwersytetu w Arizonie - Matt Bunting - zbudował w ramach swoich badań nad widzeniem i poruszaniem się elektronicznego pająka, do którego większość części (prócz elektronicznych) wydrukował właśnie na drukarce 3D. Robot jest sterowany iPadem i na jego przedzie zamontowana jest kamera, z której obraz transmitowany jest w czasie rzeczywistym na ekran tabletu.

The Strati - pierwszy samochód z drukarki 3D

Trzy dni i $18000 - tyle czasu i pieniędzy potrzeba na wydrukowanie swojego własnego auta... w drukarce 3D. Udowodniła to firma Local Motors (Phoenix, Arizona), która stworzyła projekt samochodu o nazwie The Strati "wydrukowanego" na drukarce 3D. Rzecz jasna nie wszystko co zawiera się w samochodzie da się stworzyć poprzez druk 3D. Przewody, baterie czy inna elektronika niestety musi być tradycyjna. Podobnie części silnika czy szyby - wprawdzie przy obecnej technologii druku 3D w metali lub z materiałów przeźroczystych jest to możliwe, to mimo wszystko w The Strati jest tradycyjne. Zatem w The Strati na drukarce wydrukowano głównie karoserię, konstrukcję wewnętrzną (szkielet / ramę auta) oraz elementy wyposażenia auta. Do tego celu użyto specjalnej drukarki o powierzchni drukowania co namniej takiej, jak szerokość i długość auta.

Zresztą najlepiej obrazuje to poniższy film:



poniedziałek, 13 października 2014

Pierwsza na świecie rakieta wydrukowana na drukarce 3D?

Naukowcy ze swoją rakietą wydrukowaną na drukarce 3D

Waży ok. 3kg, będzie lecieć ok 1600 km/h,  a wysokością dorównuje przeciętnemu człowiekowi - takie w dużym przybliżeniu wymiary na prawdopodobnie pierwsza na świecie rakieta wydrukowana na drukarce 3D. Oczywiście rakieta nie składa się w 100% z części drukowanych na drukarce, ale jest ich znaczna większość. Za tym projektem stoi grupa inżynierów - brytyjskich naukowców, którzy przez 4 lata pracowali nad tym projektem.