środa, 15 października 2014

Kilka słów o rapid prototyping, czyli "szybkim prototypowaniu"


Na czym właściwie polega rapid prototyping? W bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza "szybkie prototypowanie" - w rozwinięciu mamy na myśli tworzenie trójwymiarowych obiektów bezpośrednio z ekranu komputera, a dokładniej z programu do projektowania tego typu obiektów.

Rapid prototyping to spore udogodnienie, z którego korzysta się chętnie w co raz większej ilość różnych branż i firm: od budowlanych, poprzez motoryzację, medycynę, modę czy sztukę. Nie sposób wymienić je wszystkie. Szybkie prototypowanie nie tylko w znacznym stopniu skraca się czas oczekiwania na gotowy produkt, ale również niweluje koszty generowane czasem obróbki oraz wytworzeniem modelu na taśmie produkcyjnej w dużych ilościach.


Sam druk 3D - mimo udoskonalania tej technologii - ma wciąż wady, ale i masę zalet. Do należą wciąż niewielkich kosztów w porównaniu z metodami tradycyjnymi takimi, jak frezowanie, obróbka elektroerozyjna czy toczenie - szczególnie jeśli produkcja opiera się o niedużą ilość unikalnych produktów. Ogromną zaletą jest także szybkość tworzenia fizycznych modeli, wprowadzania zmian i poprawek oraz możliwość tworzenia przedmiotów o znacznie bardziej skomplikowanej geometrii niż dotychczas metodami alternatywnymi. Wady tego typu projektowania i wytwarzania to na chwilę obecną w zasadzie ograniczenie do stosowania jednego rodzaju materiału (filamnetu) jednocześnie jako wkładu do drukarki co oznacza, że jeden element może zostać wydrukowany z jednego rodzaju materiału. Możemy je oczywiście drukować partiami i składać bądź sklejać. Jeśli chodzi o kolorystykę - jest podobnie: przeważnie wydrukowane obiekty są jednokolorowe z racji jednej głowicy drukarki podającej filament.

Warto jednak pamiętać, iż techniki rapid prototyping są stosowane od względnie krótkiego czasu w porównaniu z technikami konwencjonalnymi. Druk 3D ciągle się rozwija, rośnie gama stosowanych materiałów oraz dokładność wykonania obiektów trójwymiarowych. To wszystko z pewnością sprawia, iż techniki "rapid prototyping" staną się niezwykle popularne i chętnie wykorzystywane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz