czwartek, 7 kwietnia 2016

Niesamowita drukarka 3D z MIT drukuje również płynne elementy


Naukowcy z jednej z najbardziej znanych uczelni technicznych na świecie stworzyli drukarkę, która potrafić drukować w 3D przedmioty składające się z elementów o różnych stanach skupienia. Brzmi kosmiczne, ale zastosowań dla takiej technologii można by znaleźć setki tysiący tutaj - na ziemi. Pierwszy z brzegu to np. siłownik hydrauliczny zawierający w swoim środku ciecz.


Drukarka, o której mowa powstała w Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory przy MIT. Pokazowym obiektem wydrukowanym dzięki tej przełomowej drukarce był robot napędzany właśnie hydraulicznymi siłownikami w całoścy wydrukowanymi w 3D. Jak to jest w ogóle możliwe? Otóż drukarka wyposażona jest w specjalne dysze, które w odpowiednich miejscach "drukują" krople cieczy - specyficznego płynnego filamentu 3D. Krople układają się w określone kształty ponieważ drukarka jest bardzo precyzyjna a średnica pojedynczych kropli filamentów ma około 20-30 mikronów - to aż połowę mniej niż grubość ludzkiego włosa!


Elementy, która mają zostać utwardzone są traktowane promieniowanie UV i w ten sposób ciecz twardnieje tam gdzie jest taka potrzeba, a pozostały płynny filament utrzymuje się w płynnym stanie skupienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz