Publikujemy nowości z szeroko pojętej branży rapid prototyping - druku 3D. Informacje o nowych niesamowitych projektach stworzonych na drukarkach 3D i o samym sprzęcie.
niedziela, 21 sierpnia 2016
Druk 5D - co to takiego?
wtorek, 16 sierpnia 2016
Fabryka drukująca masowo w 3D
Belgijska firma Materialise NV po połączeniu sił z wrocławskim start-upem e-Prototypy zamierza wybudować w Bielanach Wrocławskich pierwszą w Polsce fabrykę, która będzie produkować różne przedmioty metodą druku 3D. Fabryka ma powstać na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.
Druk 3D na poziomie molekularnym i wojskowe bezzałogowce - co łączy te dwie rzeczy?
Proces produkcji samolotów wojskowych jest zwykle bardzo długi i czasochłonny. Mimo zaangażowania w to nowoczesnych rozwiązań, robotów oraz masy personelu to składania i kontroli samolotów wciąż czas składania samolotu i poziom skomplikowania całego procesu mocno wpływa na końcową cenę (pamiętając oczywiście o jeszcze droższych technologiach, które składają się na nowoczesne samoloty bojowe i windują ich cenę np. stealth czy odrzutowce pionowego startu pokroju YF-35).
piątek, 12 sierpnia 2016
Druk 3D w protetyce rodem z Polski
![]() |
Źródło: infodent24.pl |
Zastosowania druku 3D w medycynie są już na chwilę obecną dość szerokie, a z każdym tygodniem pojawiają się nowe pomysły zastosowania druku 3D w różnych dziedzinach medycyny. Jednym z takich pomysłów jest zastosowanie drukowanych protez zębowych, które opracowali polscy protetycy i stomatolodzy z Jastrzębia-Zdroju. Głównym pomysłodawcą jest Jakub Posturzyński - technik dentystyczny z Laboratorium Protetycznego w Jastrzębiu-Zdroju.
piątek, 5 sierpnia 2016
Zortax oskarżony o kłamstwo w sprawie konraktu z Dellem
Polski statup Zortrax w 2014 roku ogłosił szumnie podpisanie kontraktu z Dell'em na dostarczenie koncernowi partii 5 tyś. sztuk swoich flagowych drukarek 3d Zortrax M200. Rok 2014 był zaledwie 3-cim rokiem funkcjonowania Zortrax jako firmy (wtedy jeszcze niewielkiej) i taka informacja zelektryzowała prężnie rozwijającą się branżę druku 3D oraz zwróciła wszystkie oczy w stronę Zortrax. Z pewnością to było polskiej firmie potrzebne by przeskoczyć na kolejny etap rozwoju w prężnie działającą spółkę z poważnymi klientami i dużymi zamówieniami.
środa, 3 sierpnia 2016
Akademia 3D - projektowanie i druk 3D - nowy kierunek studiów podyplomowych na PW
Politechnika Warszawska jako pierwsza w Polsce otwiera kierunek studiów związany z technologią druku 3D. Studenci PW w ramach studiów podyplomowych będą mogli nauczyć się projektowania obiektów 3D i przeprowadzania ich wydruków 3D. Strzał w dziesiątkę? O tym się jeszcze będzie można przekonać. Na pewno dobry chwyt, by przyciągnąć osoby zainteresowane nowymi technologiami, które są bardzo perspektywiczne i na pewno znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia.
poniedziałek, 25 lipca 2016
Drukowanie 3D dla laików - fajny felieton wideo od ARHN.EU
"Czy technologia druku przestrzennego jest już na tyle dojrzała, by zagościć w domach przeciętnego Sebastiana? XYZprinting daVinci Jr udowadnia, że na pewno jest już wystarczająco tania. Co można, a czego jeszcze nie wydrukujemy i... na co w ogóle komu taka zabawka?"
środa, 20 kwietnia 2016
Drukarka 3D drukująca betonem wybudowała pierwszy dom
Audrey Rudenko - projektant i konstruktor drukarki 3D drukującej betonem, wybudował pierwszy dom o powierzchni 100 m2 w 48 godzin! Wprawdzie był to pierwszy z eksperymentów, ale jego drukarka 3D została stworzona z myślą o komercjalizacji i udostępnienia jej powszechnie na rynku.
wtorek, 19 kwietnia 2016
Żywe serce z drukarki 3D już za 10 lat?
Medycyna jest jedną z tych dziedzin życia, w których technologia druku 3D znajduje obecnie chyba najszersze zastosowania i zarazem najbardziej wpływa to na nasze życie. Drukowane w 3D są przede wszystkim przeróżne protezy (najczęściej kończyn) czy implanty (np. słychowe), z technologii druku korzysta bardzo mocno stomatologia, drukowane są również gorsety do korekcji wad kręgosłupa czy ostatnio - leki w tabletkach.
czwartek, 14 kwietnia 2016
Rasmus Hauschild z Danii zaprojektował mini-Gameboy'a i wydrukował go w 3D
Rasmus Hauschild - kilkunastoletni entuzjasta technologii druku 3D i jednocześnie miłośnik starego dobrego Gameboya postanowił zrobić własną pomniejszoną wersję rego gadżetu. Zaprojektował i wydrukował w 3D obudowę do Gameboya bazującą na wyglądzie oryginału, ale w pomniejszonych rozmiarach. Co więcej jest to w pełni funkcjonalna konsola, ponieważ we wnętrzu obudowy znajduje się Raspberry Pi Zero oraz emulator Emulationstation.
czwartek, 7 kwietnia 2016
Niesamowita drukarka 3D z MIT drukuje również płynne elementy
Naukowcy z jednej z najbardziej znanych uczelni technicznych na świecie stworzyli drukarkę, która potrafić drukować w 3D przedmioty składające się z elementów o różnych stanach skupienia. Brzmi kosmiczne, ale zastosowań dla takiej technologii można by znaleźć setki tysiący tutaj - na ziemi. Pierwszy z brzegu to np. siłownik hydrauliczny zawierający w swoim środku ciecz.
czwartek, 17 marca 2016
Polski Zortrax drukuje dla medycyny i wojska
Druk 3D z każdym dniem odnajduje swoje zastosowanie w nowych branżach. W zasadzie już teraz ciężko znaleźć dziedzinę życia, w której elementy drukowane na drukarkach 3D by się rzeczywiście nie sprawdzały. Drukować można już jedzenie, narzędzia do naprawy stacji kosmicznych, sztuczne organy do transplantacji, nowe, wcześniej niespotykane narzędzia medyczne czy nawet elementy samolotów pasażerskich i wojskowych.
sobota, 27 lutego 2016
Lekarze wszczepili 2 kręgi szyjne z drukarki 3D
Wprawdzie do tego przełomowego zabiegu doszło w zeszłym roku, ale warto wspomnieć o nim również teraz, bo pokazuje po raz kolejny olbrzymie możliwości zastosowania druku 3D w medycynie. Otóż neurochirurg Ralph Mobbs z Prince of Wales Hospital w Sydney wszczepił około 60-letniemy pacjentowi dwa kręgi szyjne, które zostały wydrukowane na drukarce 3D.
czwartek, 11 lutego 2016
Druk3D ze zdjęć z drona? Tak! Dzięki DroneDeploy

DroneDeploy to dość znane w środowisku operatorów dronów oprogramowanie, które przede wszystkim przydaje się w geodezji i kartografii do składania ortofotomap ze zdjęć stworzonych z drona. Co to ma wspólnego z drukiem 3D? Otóż jakiś czas temu w oprogramowaniu pojawiła się funkcja umożliwiająca stworzenie ze zdjęć wykonany z drona obiektu w formacie STL gotowego do wydruku 3D. Jak można tego dokonać?
Subskrybuj:
Posty (Atom)